top of page

אוכלוסייה עם בעיות רפואיות

shutterstock_739091737.jpg
shutterstock_271845803.jpg

מרבית האוכלוסייה מתמודדת עם בעיות רפואיות למיניהן בכל עת, ישנם טיפולים רפואיים ותרופות אשר הרפואה הציבורית וקופות החולים נותנות עליהם מענה הולם כחלק מתשלום מיסי הבריאות וביטוח הלאומי, וישנם טיפולים ותרופות שהמטופלים צריכים לקבל באופן פרטי, אותם הביטוח הבריאותי במסגרת סל הבריאות הממלכתי אינו כולל.

לעיתים מדובר על אוכלוסיות ממעמד הביניים הנמוך ומטה, אשר אינם מסוגלים לממן את הטיפולים הרפואיים והתרופות שאינם בסל הבריאות מבחינה כלכלית, והאופציה היחידה של המטופלים המשתייכים לאוכלוסייה זו היא לגייס כספים שיעזרו להם להמשיך ולחיות ולטפל בבעייתם הרפואית.

ישנם טיפולים רפואיים שונים שלא ניתנים בארץ, בגלל מיעוט מקרים הדורשים טיפול כזה או שהטיפול ניסיוני או חדשני ועדיין לא הגיע לישראל, בנוסף הביטוח הציבורי ממלכתי מספק במהלך השגרה היומיומית, אך כאשר אנחנו נתקלים במצב בריאותי שאינו שגרתי, כמו למשל ניתוח, השתלה או טיפול מיוחד אחר, המענה אותו נותנים ביטוחי הבריאות הממלכתיים לוקה בחסר עד שלעיתים אינו קיים כלל. המתנה של חודשים לבדיקת רופא מומחה, ניתוח ללא אפשרות לבחור את זהות הרופא המנתח, רכישת תרופות בעלויות של עשרות אלפי שקלים כי הן אינן כלולות בסל הבריאות הם רק חלק מהמצבים הקשים איתם מתמודדים אנשים רבים.

רפואה היא פונקציה ישירה של ניסיון פרקטי. בישראל קימת קידמה טכנולוגית והון אנושי רב של מערכת הבריאות הישראלית, שהיא בין המתקדמות בעולם, אך עדין ישנן בעיות רפואיות ששכיחותן בישראל נמוכה ביותר ומגיעות עד כדי מקרים בודדים בשנה. במדינות אחרות בהן שכיחות בעיות רפואיות אלה גבוהה יותר לאין שיעור ומגיעה לכדי עשרות ואף עשרות אלפי מקרים בשנה, הניסיון הפרקטי שנצבר גדול יותר, ומכאן גם המומחיות ואחוזי ההצלחה בטיפול. במקרים מסוימים, בהם נזקק אדם לטיפול רפואי מיוחד או לניתוח מורכב, המומחיות לטיפול בבעייתו הרפואית מצויה מחוץ לישראל.

קיימות מגוון בעיות איתן מתמודדות אוכלוסיות עם בעיות רפואיות הדורשות גיוס תרומות עקב מצבו הכלכלי של המטופל, אשר אינו מאפשר לו לרכוש את הטיפול באופן פרטי:

תרופות שאינן בסל הבריאות - סל הבריאות הינו רשימת השירותים הרפואיים והתרופות הניתנים לתושבי ישראל על ידי קופות החולים, במימון המדינה, בהתאם לחוק ביטוח בריאות ממלכתי. הרשימה המפורטת של תכולת סל שירותי הבריאות מופיעה בתוספות לחוק. ישנן תרופות רבות שאינן כלולות בסל הבריאות ולכן על מנת לרכוש אותם המטופל צריך לבצע רכישה פרטית שלהן. לעיתים מדובר בתרופות עם עלויות גבוהות מאוד שהמטופל אינו יכול להשיג את המימון שלהם גם בעת שהוא בסכנת חיים ממשית ללא לקיחתן.

 

ניתוחים מסובכים בחו"ל - מדובר בניתוחים יקרים מאוד, לרבות: השתלות, ניתוחים נוירולוגיים ועוד, הכוללים אשפוז ממושך בחו"ל יחד עם מלווה המצטרף אל המטופל, ניתוחים אלו מגיעים לעלויות גבוהות מאוד ולעיתים תכופות אין ביכולתו של המטופל לממן אותם, המטופל אשר נמצא במצב בריאותי קשה יכול להגיע עד לכדי איבוד חיים, במידה ולא יקבל את הטיפול הרפואי שהוא זקוק לו.

 

המתנה ארוכה לתור של רופא מומחה -  זמינות התורים אצל רופאים מומחים עבור בדיקות רפואיות הוא אחד הנושאים החשובים ביותר. האפשרות לקבוע תור לבדיקה נחוצה אצל רופא מומחה תוך פרק זמן ובמרחק סביר הינה תנאי בסיסי לתפקוד תקין של מערכת הבריאות. בפועל קיימים פערים גדולים בין הצורך של החולה לקבל טיפול רפואי ממומחה לבין זמינות הרופא המומחה, הדבר נובע עקב סיבות מרובות לרבות: כמות החולים, כמות הרופאים המומחים, בירוקרטיות של קופות החולים ובתי החולים ועוד. לכן מטופל שנדרש לחכות זמן בלתי סביר לקבל טיפול מרופא מומחה ייאלץ לבצע זאת באופן פרטי, ועלות קביעת תור לרופא מומחה באופן פרטי דורשת משאבים כספיים גדולים.

shutterstock_1023401728.jpg
shutterstock_1023401719.jpg

Humanity פועלת אל מול העמותות, מול התורמים ואל מול הנתרמים אשר נמנים עם אוכלוסייה עם בעיות רפואיות, וזאת על מנת לסייע להם לחיות חיים טובים יותר, ולאפשר להם להתמודד עם בעיותיהם בצורה האפקטיבית ביותר.

bottom of page